odszedł Józef Kłosiński

Centralne Muzeum Włókiennictwa podało smutną wiadomość, że 4 listopada zmarł pan Józef Kłosiński, starszy mistrz włókiennictwa, szczególnie zasłużony w rekonstruowaniu realiów fabrycznych w łódzkich muzeach. Jego wspomnienia o pracy w przemyśle włókienniczym zostały nagrane podczas projektu „Opowieści z Miasta Włókniarek” i są dostępne w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl (tutaj).

Pracowniczki i pracownicy CMW napisali:

Są w naszym życiu osoby, do których cisza i bezruch po prostu nie pasują. W takich przypadkach, nawet gdy zabraknie ich wśród nas, ich obecność w opowieściach, uczuciach i wspomnieniach ludzi jest żywa i pełna iskry. Wczoraj odszedł od nas Pan Józef Kłosiński, starszy mistrz, który stworzył od podstaw wystawę „Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX wieku. Prezentacja maszyn w ruchu”. Nie tylko gromadził eksponaty, na których znał się jak nikt inny, ale także składał je, konserwował, przywracał je do życia pełnego ruchu. Wiedział o nich niemal wszystko. Nie tylko dlatego, że z wykształcenia był technikiem włókiennikiem, ale przede wszystkim dlatego, że przez 25 lat pracował na nich w pabianickim Pamoteksie. Zaczynał tam jako tkacz, natomiast kończył jako mistrz zmianowy.

Swoją wiedzę wykorzystywał w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Jego pasję i niezwykły dar opowiadania doceniali nie tylko znawcy tematu (odebrał m.in. Medal „Pro Publico Bono” wręczany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi), ale przede wszystkim zwiedzający wystawę. Wśród ich opinii słychać powtarzający się jak refren głos: fascynujące opowieści, fachowa wiedza, czekamy na więcej…

Kim był dla nas, kolegów i koleżanek z CMWŁ? Wspaniałym opowiadaczem historii, kimś bliskim i przyjaznym jak członek rodziny, jak dziadek, który ma zawsze dobre słowo i czas, nawet dla niesfornych dzieci. Będzie nam go bardzo brakować. (źródło)

(Fot. Krzysztof Jarczewski)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s